Piec wędzarni- kuchnia - Wędzarnia na działce z grillem - budowa-funkcjonowanie-Władysławowo

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

Piec wędzarni- kuchnia

Piec wędzarni - przebudowa pieca na funkcjonalną kuchnię.
Przebudowa pieca wędzarni.
Aby zwiększyć wydajność mojego pieca, postanowiłem go całkowicie przebudować. Spełnił swoje zadanie, gdy  beczka była jako komora wędzarni. Postanowiłem zrobić go bardziej wydajnym i praktycznym. Wnętrze będzie całe z cegły szamotowe, a na górze położę blat z 3 otworami i fajerkami, jak to kiedyś miały kuchnie typu Westfalka. To pozwoli, pomimo drzwiczek, kóre też będą od innej strony, wkładać drewno od góry. Łatwiej rozpalać, czyścić wnętrze pieca, a przy okazji postawić garnek i grzać wodę lub ugotować np. cygańską zupę -hehe. Obliczyłem, że na budowę pieca potrzeba 45 pełnych cegieł szamotowych. Na samym końcu nad piecem/kuchnią postawię zadaszenie i wtedy nawet przy niesprzyjającej pogodzie będzie można spokojnie wędzić lub gotować.

Poniżej foto z opisem pierwszego etapu budowy: rozbiórka starego pieca i budowa nowego.
Jak wcześniej zaznaczyłem, postanowiłem zbudować piec swojej wędzarni większy i bardziej praktyczny. Aby cały dym nie szedł na darmo i palenie w nim służyło innym celom, nie tylko na potrzeby wędzenia, postanowiłem górę pieca nie zabudowywać, a położyć na górze płytę ze starej kuchenki / kiedyś nazywały się chyba wesfalki/ z otworami-fajerkami. Rozpalony piec może służyć jako prawdziwa kuchnia. Można postawić garnki i gotować choćby wodę lub w sezonie przetwórczym wekować wyroby. To daje wiele możliwości. Planuję m.in. na tę płytę na określonej wysokości zrobić jeszcze blat, na którym po rozgrzaniu będzie można upiec chleb, pizze itp. Całość zadaszę. Jednak nie wyrobiłem się z czasem i pogoda już nie sprzyja budowaniu. Postanowiłem wszystko zabezpieczyć i poczekać do wiosny. Tymczasem za radą znajomej odwiedzilem miejscowe złomowisko i zobaczcie jakie "skarby" tam można znaleźć i kupić dosłownie za grosze!! Płyta z fajerkami za 30zł!!, drzwiczki żeliwne za 20zł !! Taka płyta to koszt ok. 200zł na allegro, a drzwiczki też pewnie ze 2 stówki. Warto odwiedzać te składy.
Koniec marca i początek kwietnia 2015. Pogoda jakoś się zlitowała i wyjrzało słoneczko, więc ruszyłem na działkę, aby kontynować budowę swojego nowego pieca. Poniżej kilkanaście fotek poglądowych z budowy. Jako, iż wymyśliłem sobie, że piec ma spełniać również rolę kuchni, na której przy okazji wędzenia, będzie można wszystko ugotować, suszyć np. grzyby, czy nawet upiec chleb musiałem budowę pieca trochę zmodyfikować. Dodatkowo, nad całym piecem postanowiłem zbudować małe zadaszenie ala wiatka, żeby w niesprzyjające dni było się gdzie schronić. Zwróćcie uwagę, że oba boki pieca zostały dodatkowo ocieplone wełną mineralną, aby piec dłużej trzymał ciepło. Fotki to pokazujące są opisane.
W trakcie budowy nowego pieca-kuchni, okazało się, że bolce w zawiasach stalowych drzwiczek puściły, / chyba 3 lata użytkowania zrobiło swoje/ i musiałem wstawić nowe drzwiczki. Postanowiłem wstawić, wcześniej zakupione na złomowcu drzwiczki żeliwne, żeby się sytuacja nie powtórzyła. Odradzam stanowczo dzrzwiczki stalowe!. Było trudno ale udało się i teraz mam pewność,
że zastosowanie starych, ale solidnych, żeliwnych dzrzwiczek zapewni bezawaryjną pracę mojego pieca-kuchni. 
Jak wyszło zobaczcie i oceńcie sami. Poniżej krótki, 30 sekundowy filmik pokazujący pracę mojego nowego pieca -kuchni.
Piec-kuchnia w trakcie pracy - zobacz!
Pierwsze wrażenia:

Mój nowy piec sprawuje się rewelacyjnie! Szybko i łatwo się rozpala. Tempertaurę trzyma super - woda w garnkach wrze już po 5 minutach  i ciepło od blatu jest takie, że nawet w zimie spokojnie będzie można wędzić w ciepełku. Zadaszenie natomiast zapewnia schronienie przed opadami. Wierzcie mi - WARTO BYŁO SIĘ NATRUDZIĆ !
 
stat4u
Copyright 2017. All rights reserved - LEGANET.PL
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego